Головна / Застосування / Дієтичне та спортивне харчування

Дієтичне та спортивне харчування

Протеїнові суміші, батончики й каші: борошно підбирають за вмістом білка з маркування.

У виробництві протеїнових батончиків і сухих білкових сумішей борошно підбирають за вмістом білка з маркування. Найбільше білка в асортименті — у борошна з червоної сочевиці (28,0 г на 100 г) і з нуту (20,6 г).

Ця сторінка — не про готові продукти й не про їхні властивості. Вона про дві позиції асортименту ТОВ «Каскад», які за цифрами з маркування виділяються з решти тринадцяти: борошно з червоної сочевиці — 28,0 г білка при 42,0 г вуглеводів і борошно з нуту — 20,6 г білка. Це найвищий вміст білка й найнижчий вміст вуглеводів у нашому асортименті, і саме вони роблять ці позиції робочою сировиною там, де рецептура сухої суміші або батончика нормує макронутрієнтний баланс.

Написано для технолога, який рахує етикетку готового продукту й підбирає компонент під заданий профіль. Нижче — цифри з маркування, гранулометрія в мікронах, режими обробки, терміни придатності по позиціях, умови постачання й окремий розділ про те, чого ми як постачальник сировини не заявляємо. Цін немає — вони договірні. Роздрібного фасування немає: пачки 0,2–1 кг ідуть під окремою торговою маркою.

Дві позиції, які змінюють розрахунок рецептури

Головна робота технолога з цією сторінкою — не вибір «смачнішого зерна», а арифметика. Порівняння двох крайніх позицій асортименту показує, наскільки велика різниця, яку дає заміна компонента в базі сухої суміші.

Таблиця: Крайні позиції асортименту за білком і вуглеводами, на 100 г

ПоказникБорошно з червоної сочевиціБорошно рисовеРізниця
Білки28,0 г6,0 г+22,0 г
Вуглеводи42,0 г81,0 г−39,0 г
у т. ч. цукри0,6 г0,1 г+0,5 г
Жири1,0 г1,4 г−0,4 г
Енергетична цінність1314 кДж / 314 ккал1531 кДж / 366 ккал−52 ккал

Ці числа читаються так: заміна рисової бази на сочевичну в межах одного компонента зсуває розрахунок на 22 г білка й майже 40 г вуглеводів на кожні 100 г цього компонента. Жодна інша пара в асортименті такого зсуву не дає. Для рецептури, де профіль нормується, це різниця між «треба додавати окремий білковий інгредієнт» і «профіль закривається самою борошняною базою».

Друга позиція — борошно з нуту, 20,6 г білка. Воно поводиться інакше, і різниця не в білку, а в двох сусідніх колонках: 6,2 г жиру — найвище значення в асортименті, і 10,8 г цукрів — теж найвище, у вісімнадцять разів більше за сочевицю. Практичний наслідок: нутове борошно дає інший темп потемніння при випіканні або екструзії й іншу базу окиснювальної стабільності готового виробу, ніж сочевичне. Дві «білкові» позиції — це не взаємозамінні аналоги.

Асортимент, вишикуваний за білком

Нижче — усі позиції, які застосовуються в рецептурах цієї категорії, впорядковані за вмістом білка з маркування. Це не рейтинг «корисності», а робочий інструмент підбору компонента під заданий профіль.

Таблиця: Харчова цінність на 100 г, за спаданням білка

ПозиціяБілки, гЖири, гу т. ч. насичені, гВуглеводи, гу т. ч. цукри, гЕнергетична цінність
Борошно з червоної сочевиці28,01,00,342,00,61314 кДж / 314 ккал
Борошно з нуту20,66,20,753,210,81490 кДж / 356 ккал
Борошно гречане13,61,20,271,91,21477 кДж / 353 ккал
Манка гречана13,61,30,271,91,21477 кДж / 356 ккал
Борошно з зеленої гречки12,63,30,6862,02,61372 кДж / 328 ккал
Борошно з сорго10,64,10,4860,01,871351 кДж / 323 ккал
Борошно вівсяне10,252,00,3271,71,51372 кДж / 328 ккал
Борошно амарантове8,91,70,461,00,01246 кДж / 298 ккал
Борошно з коричневого рису7,92,90,5476,50,01548 кДж / 370 ккал
Борошно рисове6,01,40,481,00,11531 кДж / 366 ккал

Наведено середнє значення даних про харчову цінність продукту. Залежно від походження продукції вона може відрізнятися від фактичної.

Застереження наведене дослівно з маркування й стосується всіх рядків. Допуск за Додатком А технічних умов — ±20% від табличних даних; фактичні показники партії підтверджуються документом на партію, а не цією сторінкою. Борошно пшоняне до таблиці не входить: за даними виробника в ньому 11,5 г білків, 4,3 г жирів і 75,0 г вуглеводів на 100 г; енергетичну цінність, насичені жири й цукри ми не наводимо. По борошну термообробленому маркування з повним складом немає взагалі, тому позиції в таблиці немає: склад залежить від базового зерна й зазначається у специфікації на партію.

Три спостереження, які мають прикладний зміст.

Сочевиця й нут стоять окремо від решти переліку. Сочевиця (28,0) відривається від нуту (20,6) на 7,4 г, а нут від наступної позиції, гречаного борошна (13,6), — ще на 7,0 г. Тобто в асортименті немає «плавної шкали білка»: є дві позиції окремо і решта в діапазоні 6–13,6 г.

Низький білок не означає «непотрібна позиція». Рисове борошно з 6,0 г білка — найнейтральніша основа асортименту й найвища вуглеводна база (81,0 г). У рецептурах цієї категорії воно частіше працює як носій і структуроутворювач, а сочевиця й нут — як компонент, що задає профіль. Це дві різні ролі в одній суміші, а не конкуренти.

Жирова база розводить перелік на два режими зберігання. Від 1,0 г (сочевиця) і 1,2 г (гречка) до 6,2 г (нут) — різниця понад шестикратна. Для готового виробу з тривалим терміном зберігання це прямий вплив на вимоги до пакування та умов складу, і закладати його треба на стадії підбору компонента, а не після перших відвантажень.

Гранулометрія: чому помел вирішує в невипечених форматах

Гранулометрія — параметр, якого немає майже в жодного постачальника безглютенового борошна: помел описують словами «дрібний» і «однорідний». Ми даємо його числом, зафіксованим у технічних умовах.

Таблиця: Гранулометрія безглютенового борошна ТОВ «Каскад»

Показник помелуНорма
Прохід через сито 160 мкмне менше 60,0%
Схід із сита 250 мкмне більше 2,0%

Перше число задає частку тонкої фракції: щонайменше 60% маси проходить через сито 160 мкм, тому компонент рівномірно розподіляється в сухій суміші й не дає локальних згустків при відновленні. Друге обмежує крупну фракцію: схід із сита 250 мкм не перевищує 2%, тобто крупних частинок у партії практично немає.

Для цієї категорії продуктів друге число важливіше за перше. У форматах, які не проходять випікання — пресований батончик, сухий мікс для відновлення, паста без термообробки, — крупна фракція нікуди не дінеться: вона лишиться в готовому виробі як відчутна на дотик частинка. У випеченому виробі частина такої різниці згладжується структурою; у пресованому — ні. Тому норма «схід із сита 250 мкм не більше 2,0%» — це не формальність специфікації, а параметр, який ваш дегустаційний контроль побачить безпосередньо.

Помел робиться під замовника. Якщо потрібен інший розподіл частинок — тонший під суміш швидкого відновлення, грубіший під певну технологію пресування, — це узгоджується як технічне завдання в лінійці SPC, а не шукається серед готових позицій. Під ТЗ фіксуються помел і гранулометрія, вологість, мікробіологічні показники, склад суміші й формат фасування. Старт — тестова партія й лабораторні випробування на вашому боці; серія — після підтвердження результатів.

Чотири технологічні лінійки

Одна й та сама позиція може вироблятись у різних режимах. Лінійка — це набір параметрів, під якими виготовлено партію, а не окремий товар.

Таблиця: Технологічні лінійки ТОВ «Каскад»

ЛінійкаЩо задаєДе застосовна в цій категорії
STD (Standard)Стандартний помел, вологість до 15%Основний обсяг рецептур
TXT (Texture)Термообробка, вологість за специфікацієюВологозв'язування й текстура без нагріву маси — формати, які не проходять випікання; сочевиця й нут доступні в цій лінійці
SUP (Super / Super+)Підвищені вимоги до мікробіологічних показників, специфікація узгоджуєтьсяПродукти спеціалізованого призначення з жорсткішим вхідним контролем
SPC (Special)Параметри за технічним завданням, старт із тестової партіїВласний помел, нестандартна вологість, склад суміші, фасування

Обидві ключові позиції цієї сторінки — сочевиця і нут — доступні в лінійках STD і TXT. Термооброблена версія важлива саме тут: вона зв'язує вологу за низьких температур, тобто працює у форматах, які не нагріваються під час виробництва.

Окремо про лінійку SUP: вона створювалась під дитяче та спеціалізоване харчування одночасно з появою ТУ У 15.8-31680679-002:2007 «Борошно тривалого зберігання для продуктів дитячого та дієтичного харчування». Дієтичне харчування назване в самій назві технічних умов — це не дописане в комерційний опис формулювання, а нормативний документ підприємства 2007 року. Позиції лінії за цим ТУ мають норму вологості не більше 9,0% і термін придатності 6 місяців. Докладно ця лінія описана на сторінці дитячого харчування.

Терміни придатності: перевірити по кожній позиції окремо

Єдиної цифри на асортимент немає, і для планування закупівель це головна практична деталь сторінки.

Таблиця: Терміни придатності по позиціях

ТермінПозиції
18 місяцівнут, гречане, зелена гречка, амарантове, сорго, рисове, коричневий рис, манка гречана
12 місяцівчервона сочевиця, вівсяне
4 місяціпшоняне
за специфікацієютермооброблене

Зверніть увагу на два рядки. Ключова позиція сторінки — сочевиця — має 12 місяців, а не 18, тобто постачання будується під фактичний виробничий цикл, а не разовою закупівлею річної потреби. Пшоняне борошно — 4 місяці, найкоротший термін в асортименті; це позиція під короткий цикл із узгодженим графіком відвантажень.

Умови зберігання однакові для всього переліку, дослівно з документа: зберігати в сухих, добре вентильованих приміщеннях, незаражених шкідниками хлібних запасів.

Що ми не заявляємо — і чому це важливо саме для цієї категорії

Це найважливіший розділ сторінки. Продукти дієтичного й спортивного призначення — категорія з жорстким регулюванням заяв, і постачальник сировини, який пише більше, ніж має документально, створює ризик не собі, а вам: усе, що ви візьмете з сайту постачальника у свою рецептурну й маркувальну документацію, обґрунтовувати доведеться вам.

Усе, що на цій сторінці заявлено, походить із конкретного джерела — маркування продукції, технічних умов або сертифіката з номером і терміном дії. Будь-яке з цих джерел надаємо на запит до підписання договору, а не після.

Безглютеновий статус і сертифікати

AOECS — знак «Перекреслене Зерно». Сертифікат про ліцензію No. UA0012026, номер ліцензії UA-001, чинний 06.02.2026 — 06.02.2027. Вміст глютену — менше 20 ppm. Позиції мають індивідуальні номери в межах ліцензії: нутове борошно — UA-001-010, рисове — UA-001-001. ТОВ «Каскад» стало першою компанією в Україні, яка отримала це право.

ISO 22000:2018. Сертифікат № ОДС-397/QS, орган сертифікації ІЦЕС, чинний 19.09.2025 — 19.09.2028. Сфера дії, номери документів і норми — якість і сертифікація.

Kosher. Сертифікат The Jewish Community of Dnipro, Kosher Department, від 17.02.2026.

Власна нормативна база. Шість чинних технічних умов підприємства, розроблених штатним технологом, зокрема ТУ У 15.8-31680679-002:2007 на борошно для дитячого та дієтичного харчування (зміна №3, 2022) і ТУ У 10.6-31680679-004:2018 на безглютенові суміші для випікання (зміна №1, 2023). Фасувальник власних технічних умов не має в принципі.

Фасування, документи на партію та умови входу

Фасування — мішки 30 і 50 кг. Об'ємні позиції фасуються за фактичною вагою: вівсяне борошно через низьку насипну щільність іде по 25 кг у 30-кілограмовому мішку, і в документі на партію вага вказана фактична. Нестандартний формат узгоджується як ТЗ, зокрема у виробництві під приватною маркою.

Таблиця: Умови входу для нового замовника

ЕтапУмова
Зразки на валідаціюбезкоштовно, до 5 кг
Термін надання зразків5 днів
Мінімальний обсяг замовленняодин мішок (30 або 50 кг)

П'яти кілограмів вистачає на повний цикл вхідного контролю, пробний заміс і тестове відпрацювання на вашому обладнанні. Після валідації перше замовлення можна робити від одного мішка — між безкоштовним зразком і серійним контрактом немає бар'єра у вигляді мінімальної партії в тонну.

Документи на партію. Партію супроводжує паспорт якості або декларація виробника. Сертифікат аналізу (COA) готуємо за потреби, за окремим узгодженням.

Шукаєте готовий продукт для себе, а не сировину для виробництва?

ТОВ «Каскад» відвантажує сировину промисловими партіями в мішках 30 і 50 кг і не працює з роздрібними замовленнями. Продукцію під торговою маркою Ms.Tally у роздрібному фасуванні 0,2–1 кг представлено в нашому роздрібному магазині Ms.Tally. Це той самий виробник і те саме виробництво — інший формат постачання.

Часті питання

Яка позиція у вас має найвищий вміст білка?

Борошно з червоної сочевиці — 28,0 г на 100 г за маркуванням. Друга позиція — борошно з нуту, 20,6 г. Далі йдуть гречані позиції з 13,6 г. Це масова частка білка з маркування; якості білка, амінокислотного профілю чи показників засвоюваності ми не заявляємо — таких документів у нас немає.

Чому саме сочевиця, а не нут, якщо потрібні низькі вуглеводи?

У сочевичного борошна вуглеводи 42,0 г — найнижче значення в асортименті, у нутового 53,2 г. Крім того, у нуту 10,8 г цукрів проти 0,6 г у сочевиці й 6,2 г жиру проти 1,0 г. Для рецептури з нормованими вуглеводами й тривалим терміном зберігання ці три колонки читаються разом, а не окремо.

Чи можете ви написати на етикетці, що продукт «з високим вмістом білка»?

Ні, і не тому що не хочемо. Нутрієнтна заява стосується готового виробу, розраховується за його рецептурою й обґрунтовується виробником готового продукту. Ми надаємо масову частку білка сировини з маркування — це вхідні дані для вашого розрахунку.

Яка у вас гранулометрія і чи можна замовити інший помел?

Норма за ТУ: прохід через сито 160 мкм — не менше 60,0%, схід із сита 250 мкм — не більше 2,0%. Для форматів без випікання друге число особливо важливе: крупна фракція лишається відчутною в готовому виробі. Інший розподіл частинок замовляється в лінійці SPC як технічне завдання.

Який термін придатності у сочевичного борошна?

12 місяців за маркуванням. Це менше, ніж 18 місяців у нутового, гречаного, амарантового, сорго й рисового борошна. Найкоротший термін в асортименті — 4 місяці у пшоняного борошна. Єдиної цифри на весь асортимент немає, тому графік постачань будується по кожній позиції окремо.

Чим лінійка TXT корисна для батончиків і сухих сумішей?

Термооброблене борошно зв'язує вологу за низьких температур, тобто працює у форматах, які не проходять випікання. Вологість цієї лінійки — за специфікацією. Сочевичне й нутове борошно доступні в TXT.

Чи входить дієтичне харчування у вашу нормативну базу?

Так. ТУ У 15.8-31680679-002:2007 називається «Борошно тривалого зберігання для продуктів дитячого та дієтичного харчування» — категорія зафіксована в назві самого документа, чинного з 2007 року, зі зміною №3 від 2022 року.

Який вміст глютену у вашій продукції?

Менше 20 ppm — поріг знака «Перекреслене Зерно».

Який мінімальний обсяг і чи є зразки?

Мінімальний обсяг — один мішок, 30 або 50 кг. Зразки надаємо безкоштовно, обсягом до 5 кг, термін — 5 днів: цього достатньо на повний цикл вхідного контролю й пробне відпрацювання на вашому обладнанні.

Які документи супроводжують партію?

Партію супроводжує паспорт якості або декларація виробника. Сертифікат аналізу (COA) готуємо за потреби, за окремим узгодженням.

Застосування

Телефон: +38 099 977 74 43, +38 050 595 75 62 · Пошта: office@tovkaskad.com · Обробка даних