Головна / Застосування / Злаки та сніданки

Злаки та сніданки

Гранола, пластівці, каші швидкого приготування, батончики. Сировина, що добре поводиться в екструдері й швидко відновлюється в молоці чи воді.

Пластівці, гранола та каші швидкого приготування вимагають сировини, яка добре поводиться в екструдері й швидко відновлюється в молоці чи воді. Гречане борошно дає впізнаваний смак, рисове — нейтральну основу, вівсяне — в’язкість готової каші.

Ця сторінка — про три конкретні виробничі формати: сухі сніданки (екструдовані пластівці, подушечки, кульки), гранола й каші швидкого відновлення промислового випуску. Технолог, який шукає сировину, шукає її під процес — під екструдер, під сушарку граноли або під суху суміш, яка має відновитися в чашці за дві хвилини без згустків.

ТОВ «Каскад» постачає безглютенове борошно й манну крупу таким виробництвам промисловими партіями — мішки 30 і 50 кг, від одного мішка. Нижче: як гранулометрія керує швидкістю відновлення, чому вологість сировини вирішує в багатокомпонентному сніданку, що дає термооброблена лінійка, які позиції під що беруться, і на яких умовах ми даємо зразки. Цін немає — вони договірні; роздрібного фасування немає теж.

Швидкість відновлення: параметр, що вирішує в сухих сніданках

Каша швидкого приготування або суха суміш оцінюється споживачем за дві хвилини — і оцінюється буквально одним: чи є в чашці згустки. Цим керує не «вид борошна», а розподіл частинок.

Таблиця: Гранулометрія безглютенового борошна ТОВ «Каскад»

Показник помелуНорма
Прохід через сито 160 мкмне менше 60,0%
Схід із сита 250 мкмне більше 2,0%

Перше число задає частку тонкої фракції: щонайменше 60% маси проходить сито 160 мкм. Тонкі частинки змочуються швидше й рівномірніше, тому маса не встигає утворити на поверхні згустки, всередині яких лишається суха серцевина. Друге число обмежує крупну фракцію: схід із сита 250 мкм не більше 2%. Крупні частинки гідратуються довше за решту маси — саме вони лишаються «на зубах» у готовій каші, коли основна маса вже відновилась.

Разом ці дві цифри дають вужчий розподіл, ніж універсальний млин, і цим забезпечують головне: час відновлення однаковий від партії до партії. Для сухих сніданків це важливіше за будь-який окремий нутрієнт, бо саме час відновлення стоїть на пачці як інструкція для споживача, і змінювати його між партіями не можна.

Манна крупа — окремий інструмент, а не «грубе борошно». Манка кукурудзяна і манка рисова — це крупка з іншою гранулометрією й іншою поведінкою: вона гідратується повільніше й дає відчутну зернистість готової каші, там, де це закладено рецептурою. У сухих сніданках ці дві форми часто працюють разом: борошно відповідає за швидкість відновлення, манка — за структуру.

Помел робиться під замовника. Потрібен тонший розподіл під суміш миттєвого відновлення або грубіший під певну технологію — це узгоджується як технічне завдання в лінійці SPC: помел і гранулометрія, вологість, мікробіологічні показники, склад суміші й формат фасування фіксуються до запуску партії. Старт — тестова партія й лабораторні випробування на вашому боці.

Вологість: чому це головна цифра для багатокомпонентного сніданку

Сухий сніданок рідко буває однокомпонентним. Пластівці або гранола лежать в одній упаковці із сушеними фруктами, ягодами чи шматочками глазурі — а це компоненти з іншою активністю води. Волога всередині упаковки перерозподіляється в бік сухішого компонента, і хрусткий елемент розм'якшується задовго до кінця терміну придатності.

Керувати цим на боці сировини можна одним параметром — вихідною вологістю. Наші норми за технічними умовами:

Таблиця: Норми вологості за лінійками

ЩоНорма вологості
Борошно, стандартна лінійка STDне більше 15,0%
Манна крупане більше 15,5%
Позиції за ТУ У 15.8-31680679-002:2007 (лінія ДХ)не більше 9,0%

Нижча норма за ТУ — у лінії ДХ: не більше 9,0% проти 15,0% для борошна. У багатокомпонентному сніданку нижча вихідна вологість сухого компонента дає більший запас до точки, коли міграція вологи стає помітною органолептично. Це не гарантія терміну придатності готового продукту — його визначає ваша упаковка, склад і випробування на зберігання, — але це вхідний параметр, який виробник сировини або тримає нормою, або не тримає.

Окрема властивість термообробленої лінійки TXT — вологозв'язування без нагріву маси. Термооброблене борошно зв'язує вологу за низьких температур, тому воно працює там, де компонент не проходить повторного варіння: у сухих сумішах, які відновлюються теплою (а не киплячою) водою, і в зв'язувальній фазі граноли, яку не хочеться перегрівати.

Решта норм за ТУ, які підтверджуються документом на партію: металеві домішки не більше 3,0 мг/кг, зольність на суху речовину не більше 0,75%, зараженість шкідниками не допускається, глютен менше 20 ppm. Публікуємо норму; фактичне значення партії — у паспорті якості.

Яку задачу закриває кожна позиція в сухих сніданках, гранолі та кашах

Таблиця: Безглютенова сировина ТОВ «Каскад» для виробництва сухих сніданків

ПозиціяФормаДоступні лінійкиРоль у продукті
Борошно кукурудзянеборошноSTD, TXT, SPCБазова крохмалиста матриця екструдованих пластівців і подушечок, колір
Манка кукурудзянакрупкаSTD, SUPСтруктура й зернистість у кашах і пластівцях; грубіша фракція тієї самої кукурудзяної бази
Манка рисовакрупкаSUP, SUP+Каші й десерти; єдина позиція асортименту, що виробляється тільки в режимах SUP і SUP+
Борошно рисовеборошноSTD, TXT, SUPНейтральна основа сухої суміші, найвища вуглеводна база (81,0 г), швидке відновлення
Борошно вівсянеборошноSTD, TXTВ'язкість готової каші; об'ємна позиція — 25 кг у 30-кілограмовому мішку
Борошно гречанеборошноSTD, TXTВиражений смако-ароматичний профіль і колір; білок 13,6 г
Манка гречанакрупкаSTD, SUPКаші, пудинги, запіканки; той самий смак у крупчастій формі
Борошно з зеленої гречкиборошноSTD, SUPМ'якший смаковий профіль за гречане, вуглеводна база 62,0 г
Борошно амарантовеборошноSTD, SPCНульові цукри, найнижча енергетична цінність переліку (298 ккал), горіховий тон
Борошно термообробленеборошноTXT, SPCЗв'язувальна фаза граноли, холодне загущення, суміші без повторного варіння

Про рисову манку окремо. Манка рисова виробляється тільки в режимах SUP і SUP+ — єдина така позиція асортименту. SUP означає підвищені вимоги до мікробіологічних показників і специфікацію, яка узгоджується під замовника, а не береться з каталогу. Якщо ваш вхідний контроль по мікробіології жорсткіший за ринковий стандарт, ця позиція найчастіше і є відповіддю.

Харчова цінність: значення з маркування

Усі цифри нижче взяті з маркування продукції. Розрахункових і довідникових значень ми не публікуємо принципово.

Таблиця: Харчова цінність на 100 г — позиції для сухих сніданків

ПозиціяБілки, гЖири, гу т. ч. насичені, гВуглеводи, гу т. ч. цукри, гЕнергетична цінність
Борошно гречане13,61,20,271,91,21477 кДж / 353 ккал
Манка гречана13,61,30,271,91,21477 кДж / 356 ккал
Борошно з зеленої гречки12,63,30,6862,02,61372 кДж / 328 ккал
Борошно вівсяне10,252,00,3271,71,51372 кДж / 328 ккал
Борошно амарантове8,91,70,461,00,01246 кДж / 298 ккал
Борошно кукурудзяне7,21,50,272,11,31385 кДж / 331 ккал
Манка кукурудзяна7,21,50,272,11,31385 кДж / 331 ккал
Борошно рисове6,01,40,481,00,11531 кДж / 366 ккал
Манка рисова6,01,40,1481,00,01531 кДж / 366 ккал

Наведено середнє значення даних про харчову цінність продукту. Залежно від походження продукції вона може відрізнятися від фактичної.

Застереження наведене дослівно з маркування. Допуск за Додатком А технічних умов — ±20% від табличних даних; факт по партії підтверджується документом на партію.

Борошно й манка з того самого зерна за складом майже збігаються. У переліку три такі пари, і в кожній нутрієнти сходяться: кукурудза — повний збіг по всіх шести показниках; гречка — різниця 0,1 г жиру й 3 ккал; рис — розходяться тільки насичені жири (0,4 проти 0,14) і цукри (0,1 проти 0,0). Практичний висновок: заміна борошна на манку з того самого зерна не змінює розрахунок харчової цінності готового продукту — вона змінює текстуру й час відновлення. Вибір між ними робиться за технологією, а не перерахунком етикетки. У специфікації позиції все одно треба називати точно: у дозаторі й у чашці вони поводяться по-різному.

Розбіжність у маркуванні гречаної пари. Однакові 1477 кДж надруковані як 353 ккал на борошні й 356 ккал на манці. Ми відтворюємо значення дослівно, як вони стоять у маркуванні, і не перераховуємо їх під єдине число: у документі на партію буде те саме, і ваш вхідний контроль має бачити ту саму цифру, що й на пачці.

Чого в таблиці немає. Борошна пшоняного — за даними виробника в ньому 11,5 г білків, 4,3 г жирів і 75,0 г вуглеводів на 100 г; інших показників ми не наводимо. Борошна термообробленого — маркування з повним складом немає взагалі: склад залежить від базового зерна й зазначається у специфікації на партію.

Терміни придатності по позиціях

Єдиної цифри на перелік немає — це параметр планування закупівель, який доводиться перевіряти по кожній позиції.

Таблиця: Терміни придатності

ТермінПозиції
18 місяцівгречане, зелена гречка, амарантове, рисове, манка гречана, манка рисова
12 місяцівкукурудзяне, манка кукурудзяна, вівсяне
за специфікацієютермооброблене

Умови зберігання однакові для всього переліку, дослівно з документа: зберігати в сухих, добре вентильованих приміщеннях, незаражених шкідниками хлібних запасів.

Безглютеновий статус і сертифікати

AOECS — знак «Перекреслене Зерно». Сертифікат про ліцензію No. UA0012026, номер ліцензії UA-001, чинний 06.02.2026 — 06.02.2027. Вміст глютену — менше 20 ppm. Позиції мають індивідуальні номери в межах ліцензії (рисове борошно — UA-001-001). ТОВ «Каскад» стало першою компанією в Україні, яка отримала це право.

Окремо про вівсяне борошно. Овес не містить глютену за природою, але легко забруднюється пшеницею, ячменем і житом на полі, в елеваторі й на млині. Відвантажувати його як безглютенове можна лише за умови роздільних потоків сировини й підтвердженого контролю крос-контамінації — саме це підтверджує ліцензія AOECS. Для виробника сухих сніданків із вівсяним компонентом це і є ключове питання вхідного контролю.

ISO 22000:2018. Сертифікат № ОДС-397/QS, орган сертифікації ІЦЕС, чинний 19.09.2025 — 19.09.2028. Сфера дії, номери документів і норми — якість і сертифікація.

Kosher. Сертифікат The Jewish Community of Dnipro, Kosher Department, від 17.02.2026.

Власна нормативна база. Шість чинних технічних умов підприємства, розроблених штатним технологом. Фасувальник власних ТУ не має в принципі — це найпростіший спосіб відрізнити виробника від перепакувальника.

Що ми не заявляємо

Фасування, документи на партію та умови входу

Фасування — мішки 30 і 50 кг. Об'ємні позиції фасуються за фактичною вагою: вівсяне борошно через низьку насипну щільність іде по 25 кг у 30-кілограмовому мішку, і в документі на партію вага вказана фактична. Нестандартний формат узгоджується як ТЗ, зокрема у виробництві під приватною маркою.

Таблиця: Умови входу для нового замовника

ЕтапУмова
Зразки на валідаціюбезкоштовно, до 5 кг
Термін надання зразків5 днів
Мінімальний обсяг замовленняодин мішок (30 або 50 кг)

П'яти кілограмів вистачає на лабораторні випробування, пробний заміс і тестове відпрацювання на вашому обладнанні — тобто на те, щоб зняти реальний час відновлення й поведінку в екструдері на вашій лінії, а не читати їх із чужої сторінки. Після валідації перше замовлення можна робити від одного мішка.

Документи на партію. Партію супроводжує паспорт якості або декларація виробника. Сертифікат аналізу (COA) готуємо за потреби, за окремим узгодженням.

Шукаєте пластівці чи гранолу для дому, а не сировину для виробництва?

ТОВ «Каскад» відвантажує сировину промисловими партіями в мішках 30 і 50 кг і не працює з роздрібними замовленнями. Продукцію під торговою маркою Ms.Tally у роздрібному фасуванні 0,2–1 кг представлено в нашому роздрібному магазині Ms.Tally. Це той самий виробник і те саме виробництво — інший формат постачання.

Часті питання

Яка сировина потрібна для екструдованих пластівців без глютену?

Найчастіше кукурудзяна база: борошно кукурудзяне дає крохмалисту матрицю й колір, манка кукурудзяна — грубішу фракцію тієї самої бази з іншою поведінкою в зоні живлення. Конкретне співвідношення визначає конфігурація вашої лінії, тому підбір починається з тестової партії. Екструзійна частина процесу докладніше розібрана на сторінці снеків.

Чим ви керуєте швидкістю відновлення каші?

Гранулометрією. Норма за ТУ: прохід через сито 160 мкм — не менше 60,0%, схід із сита 250 мкм — не більше 2,0%. Тонка фракція змочується швидше й не дає згустків, обмеження крупної фракції прибирає частинки, які лишаються «на зубах» після відновлення основної маси. Головне тут — сталість: час відновлення однаковий від партії до партії.

Яка вологість вашої сировини?

Норма за ТУ: борошно стандартної лінійки — не більше 15,0%, манна крупа — не більше 15,5%, лінія ДХ за ТУ У 15.8-31680679-002:2007 — не більше 9,0%. Для багатокомпонентного сніданку, де хрусткий елемент лежить поруч із сушеними фруктами, нижча вихідна вологість дає більший запас до моменту, коли міграція вологи стає помітною.

Чим манка відрізняється від борошна з того самого зерна?

Помелом і поведінкою, а не складом. Харчова цінність у пар «борошно — манка» практично збігається (кукурудза — повний збіг), тому перераховувати етикетку готового продукту при заміні не потрібно. Але манка гідратується повільніше й дає зернистість, тому в специфікації позиції треба називати точно.

Чому манка рисова не має стандартної лінійки?

Вона виробляється тільки в режимах SUP і SUP+ — єдина така позиція асортименту. SUP означає підвищені вимоги до мікробіологічних показників і специфікацію, узгоджену під замовника.

Чи справді вівсяне борошно безглютенове?

Овес не містить глютену за природою, але легко забруднюється пшеницею, ячменем і житом на полі, в елеваторі й на млині. Наше вівсяне борошно відвантажується як безглютенове на підставі ліцензії AOECS No. UA0012026 (UA-001) із порогом менше 20 ppm — тобто за умови роздільних потоків сировини й підтвердженого контролю крос-контамінації.

Які терміни придатності у позицій для сухих сніданків?

18 місяців — гречане, зелена гречка, амарантове, рисове борошно, манка гречана й манка рисова; 12 місяців — кукурудзяне борошно, манка кукурудзяна й вівсяне борошно; термооброблене — за специфікацією. Єдиної цифри на перелік немає.

Чи можна замовити помел під власну рецептуру?

Так. Помел і гранулометрія, вологість, мікробіологічні показники, склад суміші й формат фасування узгоджуються під ваше технічне завдання в лінійці SPC до запуску партії. Робота починається з тестової партії й лабораторних випробувань на вашому боці.

Який мінімальний обсяг і чи є зразки?

Мінімальний обсяг — один мішок, 30 або 50 кг. Зразки надаємо безкоштовно, обсягом до 5 кг, термін — 5 днів.

Які документи супроводжують партію?

Партію супроводжує паспорт якості або декларація виробника. Сертифікат аналізу (COA) готуємо за потреби, за окремим узгодженням.

Застосування

Телефон: +38 099 977 74 43, +38 050 595 75 62 · Пошта: office@tovkaskad.com · Обробка даних